Garanti Barter’dan Ticaret Bakanlığı’na Uluslararası Barter Ticaret Merkezi Önerisi
21KASIM

Garanti Barter’dan Ticaret Bakanlığı’na Uluslararası Barter Ticaret Merkezi Önerisi

Garanti Barter; Ticaret Bakanlığı tarafından, 100 Günlük Eylem Planı kapsamında ele alınan barter ile ihracat yapılmasına ilişkin çalışmalar devam ederken, Ankara’da yapılan Ticaret Bakanlığı ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yer aldığı toplantıda, Uluslararası Barter Ticaret Merkezi projesinin yol haritasını sundu.

Bu yıl, 15. senesini kutlayan Garanti Barter, dış ticarette ‘barter’ sistemini kullanmak ve ülkemizde kullanılmasını sağlamak için harekete geçti. Dünya ticaretinin yüzde 55’inin barter ile gerçekleştirildiğini söyleyen Garanti Barter Genel Müdürü Birbey Ergün, dünyada uluslararası barterın Uzak Doğu ve Amerika’da yaygın olarak kullanıldığını, Çin’in ise, bu işi devlet olarak yaptığını belirtti.

Garanti Barter’ın girişimleri ile Ticaret Bakanlığı önderliğinde hayata geçirilmesi önerilen Uluslararası Barter Ticaret Merkezi’nin, ülkemiz için heyecan verici olduğunu vurgulayan Garanti Barter Genel Müdürü Birbey Ergün, 15 Kasım 2018 tarihinde Ankara’da yapılan toplantıda konuya ilişkin yol haritasını ve uygulama yöntemlerini Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’na sundu.

Üzerinde bir yılı aşkın süredir çalışılan uluslararası barter projesi kapsamında, öncelikli olarak Afrika ülkeleriyle barter yoluyla ticaret görüşmeleri hayata geçirilmişti. Rusya’nın ve Çin’in de bu sisteme katılması öngörülen modelde, operasyonel faaliyetleri yönetmek üzere “Barter Ticaret Merkezi” kurulması önerilmekte. Yasal alt yapıların oluşturulması ile denetim ve gözetim esaslarına bağlı çalışacak olan Barter Ticaret Merkezi, her ülkenin ihracata katılmak isteyen üyelerinin arzlarının ve taleplerinin Barter Ticaret Merkezi Ülke Ofisleri tarafından toplanması, işlenmesi ve eşleştirilmesi yoluyla çalışacak.

Ülkelerin karşılıklı ticaretinin arttırılması ve finansman kolaylığı sağlayan, farklı devletlerle barter sistemiyle ticaret yapmak, Türkiye’de Değişim Merkezi çatısı altında, Garanti Barter öncülüğünde başlaması beklenen proje üzerinde sürekli çalışan Garanti Barter Genel Müdürü Birbey Ergün, “Dünyada Çin, Afrika ile 200 milyar dolarlık aktif bir barter ticareti yapıyor. Çin, Gine’nin baraj, tren yolu, ekmek fabrikası gibi ihtiyaçlarının karşılığında maden, kütük, orman ve balık gibi ürünleri almayı ya da madenlerini işletmeyi planlıyor. Örneğin; 1500 dolar fiyatı olan bir ürünü de 900 dolardan almayı teklif ederek; kar etmeye çalışıyor. Çin, sadece Gine Cumhuriyeti’ne 20 yılda kullanılmak üzere, 20 milyar dolar proje kredi limiti açtı ve bunu gizli kapaklı yapıyor.” ifadeleri ile uluslararası barter ticareti ile Türkiye için olası katkılarını açıkladı.

Garanti Barter Hakkında

Değişim Merkezi, dünyada yaygın olarak kullanılan barter sisteminin, ülkemiz ticaretine yeni bir soluk getirmesi amacıyla, 2004 yılında Garanti Barter’ı hayata geçirmiştir. Güçlü sermaye yapısı   ve   kurumsal   kimliğinin   yanı   sıra   işini sahiplenen, sorunları   çözme   konusunda yaratıcılığını kullanan, akılcı çözümler üreten deneyimli kadrosu ile Değişim Merkezi; gelişmekte olan barter sektörünün en güçlü temsilcilerindendir. Her yıl başarısını katlayarak arttıran Garanti Barter, ülkemizin önde gelen büyük şirketleri ile gerçekleştirdiği projeler ile kazanmış olduğu olumlu referanslar sayesinde her geçen gün portföyünü zenginleştirerek 8017 üye sayısına ulaşmıştır.

Detaylı bilgi için; www.garantibarter.com.tr